Grundläggande filmanalys

grundläggande filmanalys Grundläggande filmanalys
Målgrupp: Gymnasie- och högskolenivå
Längd: 2 timmar

Basföreläsningen om film behandlar filmspråkets grunder och hur dessa används för att skapa intressanta berättelser. Vi använder sekvenser ur aktuella kort-, lång- och reklamfilmer samt serier och jämför kameraarbete, ljudläggning, klippning, dramaturgi och karaktärer för att se hur berättarkomponenterna samspelar. Detta är grundläggande grammatiska kunskaper som krävs för att bli en kritisk och mediemedveten medborgare. Andra föreläsningar inom filmanalys och berättande är t.ex. Shakespeare i populärkulturen.

Föreläsningen kan fås på plats hos er, hos oss på Hagabion i Göteborg eller på distans.

grundläggande filmanalys Grundläggande filmanalys

Anmäl intresse för denna föreläsning

Klicka här för att läsa om föreläsningens kopplingar till läroplanerna.

Fler utbildningar

Fotografi

Berätta med bilder

Målgrupp: Hembygdsföreningar Vi går igenom foto och film som uttrycksform och historisk källa, samtidigt som ni får inblick i hur man kan göra en kort och intressant film om ett foto.
Filmens makt

Visuell läskunnighet

Målgrupp: Bibliotek/Kommun/Förvaltning En föreläsning som ger verktyg för att tolka bilder och film ur flera perspektiv och förstå olika berättartekniker.
AI

AI i skolan och undervisning

Målgrupp: Lärarfortbildning En fortbildning som handlar om hur vi kan förhålla oss till AI i skolan och förbereda eleverna på en framtid där AI används mer än idag.
Göteborgs stad

Medievetna seniorer

Målgrupp: Seniorer 65+ En kostnadsfri utbildning i film och media för seniorer och som startar hösten 2023 i Göteborg.